Stabilizovať klub a pokúsiť sa o extraligové finále

V prvý júlový deň bola zavŕšená právna zmena Mestského basketbalového klubu (MBK) Ružomberok z občianskeho združenia na spoločnosť s ručením obmedzeným. Na poste prezidenta ukončil pôsobenie Ján Pavlík a z pozície konateľa novovytvorenej obchodnej spoločnosti klubu šéfuje prvý viceprimátor Michal Slašťan.

Čo si sľubujete od tejto transformácie? – znela naša prvá otázka na Michala Slašťana, ktorý už stál na čele ružomberského basketbalu, v čase, keď bol primátorom mesta.

Predchádzajúca forma z viacerých dôvodov nebola pre klub vyhovujúca. Dávnejšie zaznievali hlasy o potrebe doterajší stav zmeniť. Vo vedení mesta sme dospeli k záveru vytvoriť spoločnosť s ručením obmedzeným, ktorej stopercentným vlastníkom bude mesto. Ide o prvý krok v našom úsilí postupne stabilizovať basketbalový klub – ekonomicky, personálne a hráčsky. Už dlhšie to ťaháme v trojici a pripravujeme novú sezónu. Spolupracujem s generálnym manažérom Radoslavom Popelkom a Ľubomírom Kubáňom, ktorý má na starosti kompletnú právnu agendu a sponzoring. Dokázali sme vyskladať aj celkom slušný káder. Jednou z našich ďalších úloh je príprava voľby výkonného výboru. Chceme, aby v ňom mali zastúpenie predstavitelia mesta a firiem, ktoré sa budú podieľať na chode klubu a jeho finančnej podpore, ako napríklad Mondi SCP, Vodárenská spoločnosť Ružomberok, Technické služby, Mestské lesy, či Poľnohospodárske družstvo Ludrová. Veľmi intenzívne diskutujeme aj o ďalších potenciálnych partneroch. V tomto smere výrazne zavážila pomoc primátora Igora Čombora. Členovia výkonného výboru si na prvom zasadnutí zvolia prezidenta klubu. Vychádzame z predstavy, že výkonný výbor, ako najvyšší orgán, sa bude schádzať aspoň raz za dva mesiace a bude dohliadať na riadenie klubu a efektívnosť vynakladaných prostriedkov.

To znamená, že „eseročka“ štartuje s čistým štítom, bez starých dlhov?
Práveže, nie. Nemáme ani najmenší úmysel oklamať ľudí, ktorí v dobrej viere požičali klubu peniaze, alebo mu pomohli iným spôsobom. Sme v kontakte so všetkými veriteľmi, osobnými stretnutiami riešime predchádzajúce záväzky, a to formou dohôd o splátkach v  horizonte približne dvoch rokov. Zároveň hľadáme cesty, aby sa aspoň časť poskytnutých financií preklasifikovala na nenávratnú pomoc.

Aký balík peňazí potrebuje klub na bezproblémový chod do konca kalendárneho roka?
Mesiac sme veľmi seriózne robili na rozpočte, detailne sa prehodnocovala každá položka. Dnes je na deväťdesiat percent rozpočet hotový, akurát doň ešte treba zakomponovať niektoré výdavky na mládež. Momentálne však nechcem hovoriť o konkrétnych číslach. Teraz je pred nami úloha, aby sme cifry, ktoré vyšli, aj reálne finančne naplnili. Aby v stanovenom termíne vždy išli na účet výplaty, aby si klub štandardne plnil i ďalšie svoje záväzky, vrátane splátkových kalendárov.

Možno hovoriť o štarte novej éry basketbalového športu v Ružomberku?
To by bolo maximálne odvážne tvrdenie. Úplne nová etapa sa môže spustiť len vtedy, ak by do klubu vstúpil nový, silný sponzor. Súčasné obdobie považujem skôr za prechodné na ceste k celkovej stabilizácii klubu. Čaká nás tvrdá práca pri hľadaní generálneho sponzora.

Ružomberský basketbal popri fenomenálnych úspechoch zažil aj krušnejšie časy, napriek tomu ťahá obdivuhodnú šnúru, ženské družstvo má za sebou dvadsaťsedem sezón v rade (od ročníka 1988/1989) v najvyššej súťaži. Ako vnímate tento úžasný fakt?
Predovšetkým, musím vysloviť poďakovanie dievčatám za uplynulú sezónu. Za to, že ich nezlomilo ani mimoriadne kritické obdobie a zvládli aj obrovský psychický tlak. Tretie miesto v extralige sme hodnotili veľmi pozitívne. Pri menšej dávke šťastia, Ružomberok mohol opäť hrať dokonca finále. Mám veľmi príjemný pocit, že väčšina z týchto hráčok bude v klube ďalej pokračovať. Kolektív okolo kapitánky Zuzany Lázárovej, pod umným vedením trénera Juraja Suju, ukázal úžasný charakter. Aj preto ružomberská prvoligová kontinuita nedostala žiadnu trhlinu.

Je známe, že na takmer celú kostru družstva – Zuzanu Lázárovú, Dominiku Baburovú, Alexandru Baburovú, Evu Kmeťovú, Veroniku Černákovú a Martinu Letkovú – sa ružomberský divák môže opäť tešiť. Jedinou posilou, o ktorej sa už dlhšie hovorí, by mala byť Katarína Tetemondová. Ako to vyzerá s hráčkou, ktorá pred dvomi rokmi z Ružomberka (po troch odohraných sezónach) vyrazila na svoje prvé zahraničné angažmán do Euroleasingu Šopron? Posunuli ste sa v rokovaniach s jej agentom ďalej?
V tejto chvíli môžem povedať, že Tetemondovú už viac–menej máme. Do začiatku prípravy dotiahneme všetky formálne náležitosti. Tiež môžem prezradiť, že sme dlhšie riešili dilemu, či kúpiť takisto veľmi žiadanú, no neznámu klasickú pivotku, alebo vsadiť na ružomberské srdce krídelníčky Katky Tetemondovej. Finančné mantinely nás do oboch kontraktov nepustili. Verím, že sme urobili správne a Tetemondová nadviaže na svoje úspešné obdobie v našom klube.

Takže zámer s podkošovou výšavou nadobro padol?
Verím, že nájdeme zdroje na to, aby v novom roku prišiel do družstva aj takýto typ hráčky. Netajím, v extralige sme odhodlaní bojovať o najvyššie, čiže medailové méty.

Aj opäť hrať o titul?
Určite. Je našou víziou už v najbližšej sezóne vrátiť do Ružomberka extraligové finále. Taká ambícia k nášmu mestu jednoznačne patrí.

Akosi ticho je okolo Lucie Hadačovej. Počíta sa s touto mládežníckou reprezentantkou naďalej?
Po majstrovstvách Európy hráčok do 20 rokov v Španielsku sa rozhodne, či zostane v tíme. Riešime to.

S veľmi priaznivou odozvou sa stretla informácia, že z Ružomberka išla prihláška do CEWL…
V tomto našom riadiacom minitíme sme si povedali, že nejaká medzinárodná súťaž do mesta patrí. Verím, že Stredoeurópska ženská liga bude pre dievčatá prospešná a pre verejnosť atraktívna. Takto sme zmýšľali pri našom rozhodovaní podať prihlášku.

JÁN SVRČEK

Rozhovor bol publikovaný v Ružomberskom hlase č. 14/2015

Comments are closed.