KANDIDÁT KDH MICHAL SLAŠŤAN: POCTIVÁ PRÁCA PRINÁŠA VŽDY OSOH A NEMUSÍME SA ZA ŇU HANBIŤ

Ste prezidentom Mestského basketbalového klubu Ružomberok. Pod vašim vedením sa klub v krátkom čase dostal z nelichotivej finančnej situácie, vďaka vašej aktivite podporuje basketbal v Ružomberku aj viacero mestských firiem. Ako sa vám to podarilo?
To, či sa to podarilo, musia posúdiť iní, najmä fanúšikovia basketbalu. Ale máte pravdu, z nelichotivej situácie sme sa snažili vyťažiť maximum. Od nástupu do funkcie prezidenta MBK pôsobím v podstate ako krízový manažér. Predchádzajúca forma klubu nebola vyhovujúca a dávnejšie zaznievali hlasy o potrebe ju zmeniť. V situácii, keď sme v klube riešili finančné problémy, bolo racionálnym rozhodnutím vytvoriť spoločnosť s ručením obmedzeným, ktorej stopercentným vlastníkom je mesto. Postupne sa nám podarilo stabilizovať MBK aj ekonomicky, personálne a hráčsky. Osobitná vďaka patrí vedeniu mesta na čele s primátorom, ktoré okamžite začalo riešiť katastrofálny stav. Vďaka všetkým sponzorom, ale najmä veľkorysosti firmy Mondi SCP a pána Milana Fiľa, ktorý ako vždy výrazne prispel k finančnej stabilizácii klubu. Aj vďaka tomu nás v marci čaká záverečný turnaj Stredoeurópskej ligy v basketbale žien – Final Four 2016, čo je pre klub, ale aj mesto i región obrovská výsada a udalosť. Na začiatku sme ani nedúfali, že sa niečo také môže podariť.

V každých voľbách ste získali mohutnú podporu voličov v dolnom Liptove, čo svedčí o vašej popularite v našom regióne. Čím si vysvetľujete takú veľkú priazeň vašich voličov z Ružomberka aj okolia?
Poslancom Žilinského samosprávneho kraja som od jeho vzniku, teda od roku 2001. Mnoho ľudí v meste Ružomberku, ale aj v kraji ma osobne pozná ako bývalého primátora, krajského a mestského poslanca, viceprimátora a podnikateľa. V politike, ale aj podnikaní som sa presvedčil, že poctivá práca prináša osoh a za slušnú, čestnú prácu sa nemá kto prečo hanbiť. Ružomberok patrí medzi stabilné okresy v rámci ŽSK a všetky zariadenia, ktoré sú v jeho správe dosahujú veľmi vysokú úroveň, napríklad stredné školy, sociálne zariadenia alebo zariadenia pre seniorov. Rád ľudom pomôžem, keď je to v mojich možnostiach. Aj teraz nevyhadzujem desať- tisíce na predvolebnú kampaň, dennodenne som medzi ľuďmi, stretávame sa a riešime problémy. Mnohým združeniam, spolkom a organizáciám som prispel aj finančne, pretože práve vďaka týmto nadšencom sa môžu mnohé dobré projekty v meste a kraji ďalej rozvíjať. Ako podnikateľ, primátor, či zástupca primátora som mal primeraný príjem a preto som prijal zásadu, že svoj poslanecký plat v podstate vraciam občanom regiónu. Myslím si, že aj schopnosť podeliť sa je dôvodom mojich úspechov v samosprávnom kraji.

Byť poslancom Národnej rady Slovenskej republiky je významný post, vďaka ktorému môžete ešte viac pomôcť nášmu regiónu. Čo by ste v prípade úspechu vo voľbách chceli dosiahnuť pre ružomberský región?
Všetko, čo sa podarí. Radšej sa zameriam na malé projekty, z ktorých môžu vyrásť väčšie. Nemám veľké oči, ani nesľubujem nesplniteľné. Obyvateľom Žilinského kraja a Ružomberka ale môžem sľúbiť, že ich potreby a požiadavky bude v Bratislave počuť. Mnohé naše mestá trápi vysoká nezamestnanosť, z toho prameniaci úbytok obyvateľstva a cestovanie za prácou. Mestá a obce už nie sú mestami a obcami na celý život, mnohí sa tu vracajú za rodinami len na víkendy. Potrebujeme infraštruktúru, investorov, nové pracovné miesta, potrebujeme naplno využiť možnosti eurofondov, kým ich máme. možnosť Je tu množstvo vecí, ktoré treba riešiť a treba ich riešiť ihneď. Preto ponúkam svoje skúsenosti, zodpovednosť a charakter.

Prezradíte, čo najradšej robíte vo svojom voľnom čase?
Voľný čas, samozrejme, veľmi rád trávim aj s rodinou, s manželkou a deťmi. Som aktívny poľovník, dlhoročný riaditeľ Mestských lesov, teda príroda ku mne neodmysliteľne patrí. Pobyt v nej mi vždy prinesie pokoj a množstvo podnetov na rozmýšľanie. Keď mám čas, rád idem do hôr, do lesa. Mám veľmi rád túru na Popradské pleso, občas sa pohybujem v Jasnej, v okolí Vrbického plesa. Najviac času však trávim v pohorí Veľká Fatra. Rád navštevujem divadelné predstavenia a muzikály a nepohrdnem ani dobrým filmom či knihou. (vt)

Rozhovor bol publikovaný v Ružomberskom hlase č. 3/2016 (12. februára 2016)

Comments are closed.